Posted by: arbeam | June 4, 2016

Meet the New Commanding Officer NUWC Keyport

Capt Doug LaCoste CO NUWC Keyport

Capt. Eugene (Doug) LaCoste received his commission after graduating from the U.S. Naval Academy in 1992. He completed nuclear and submarine pipeline training and reported to USS BLUEFISH (SSN 675) in December 1993. On BLUEFISH, he held division officer positions as Electrical Officer, Damage Control Assistant, and Sonar Officer while homeported in Charleston, SC, and Pearl Harbor, HI.

After completing his initial submarine tour and reporting to Commander, Destroyer Squadron Twenty Two, he conducted a deployment on USS CARON (DD 970) in 1998 as the Combined Task Force Sixty submarine liaison officer. Following ten months as a Watch Officer for the Atlantic Submarine Force, Capt. LaCoste attended the Submarine Officer Advanced Course in Groton, CT.

In December 1999, he reported as Combat Systems Officer on USS ALBANY (SSN 753) and then transferred to Navigation/Operations Officer in February 2002 on USS MINNEAPOLIS SAINT PAUL (SSN 708), both homeported in Norfolk, VA.

While stationed in Ft. Leavenworth, KS from July 2003 to June 2004, he graduated from the US Army Command and General Staff College, and also completed a Master’s Degree in Engineering Management from Old Dominion University. Capt. LaCoste then reported as Executive Officer on USS CHARLOTTE (SSN 766) in Pearl Harbor, HI. Following his XO tour, he was assigned to the Joint Staff in the J-5 directorate working security assistance plans and policy.

Completing the Naval Reactors and submarine Prospective Commanding Officer courses, Capt. LaCoste was assigned as Deputy Commander of Submarine Squadron Six in Norfolk, VA, and then commanded the Naval Submarine Torpedo Facility in Yorktown, VA from July 2011 to June 2013.

He next reported to the Washington Navy Yard as an Assistant Program Manager for Undersea Weapons (PMS 404), and managed all in-service aspects of the US Navy undersea weapons program starting in July 2013. In April 2016, Capt. LaCoste assumed the role of commanding officer at Naval Undersea Warfare Center Division, Keyport.

His awards include the Defense Meritorious Medal, the Meritorious Service Medal (two awards), and various other personal, campaign, and unit awards.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: